home icon work icon education icon city icon

יום הולדת אפשריבריא

עם עוגה – אבל עם פחות חטיפים וממתקים הרוויים בשומנים, סוכר ונתרן: ביותר ויותר גנים ובתי ספר כבר חוגגים ימי הולדת בריאים יותר

יום הולדת אפשריבריא, צילום: גל דרן

מדוע חשובה חגיגה בריאה יותר של יום ההולדת?

נסו להיזכר בחגיגת יום ההולדת האחרונה שבה נכחתם בגן או בביה"ס. האם היה בה שולחן עמוס חטיפים וממתקים בנוסף לעוגת יום ההולדת המסורתית? האם היה בה גם שפע של שתייה ממותקת? עכשיו תארו לעצמכם כי האירוע חוזר על עצמו כמעט בכל שבוע, כאשר חוגגים בכל פעם לילד או ילדה אחרת את יום ההולדת. לכן, גם אם מבחינת בני המשפחה האירוע הוא "רק פעם בשנה", מדובר באירוע שחוזר על עצמו כמעט בשגרה. כיוון שכך, כדאי לעבור לחגיגות בריאות יותר, בלי ממתקים אך את העוגה נשאיר.

חגיגת ימי ההולדת בבית הספר או בגן הילדים מהווה אירוע בעל משמעות סמלית חשובה להורים ולילדים כאחד. מחקר של אֶפְשָׁרִיבָּרִיא, התכנית הלאומית לחיים פעילים ובריאים שנערך על ידי צוות המחקר של התכנית של שיווק חברתי שיתופי בחוג לתקשורת של אוניברסיטת תל-אביב מצא כי קיימת מגמה ברחבי הארץ לחגוג ימי הולדת עם כיבוד בריא, ויותר ויותר והורים, מורים וצוותי גני ילדים תומכים בכך - מסיבות בריאותיות וחברתיות.

הגבלת הממתקים בגני הילדים חשובה כי כיום הילדים, כבר מהגיל הרך, חשופים לשפע של ממתקים מעובדים ומשקאות ממותקים בבתים רבים ומחוץ להם. כמו כן, ילדים נחשפים באופן תדיר לפרסומות מסחריות מתוחכמות המקדמות ממתקים וחטיפים. לכן, אחד האתגרים החשובים לקידום בריאותם של הילדים, הוא רכישת הרגלי אכילה בריאים כבר מהגיל הרך, שכוללים הנאה ממזונות בריאים והימנעות מהרגלים של צריכת ממתקים מעובדים. חגיגת יום ההולדת בריאה יותר בגן, בייחוד לאור העובדה שהיא נחגגת לאורך כל השנה ובעלת משמעות סמלית חשובה, הינה הזדמנות חשובה לכך.

כיצד חוגגים חגיגת יום הולדת בריאה יותר?

במסגרת המחקר שנערך באוניברסיטת תל-אביב נערכו ראיונות אישיים ב-150 הורים וצוותי גן מ-40 גנים שונים ועלו בהם רעיונות מגוונים כיצד ניתן לחגוג ימי הולדת בסימן אֶפְשָׁרִיבָּרִיא:
למשל, אחד המנהגים הוא לחגוג את ימי הולדת במסגרת זמן ארוחת הבוקר בגן, כך שהאוכל החגיגי הוא ארוחת הבוקר, ולא ממתקים וחטיפים בעלי ערכים תזונתיים מופחתים. אחרים סיפרו על חגיגת ימי הולדת שמדגישה את החוויות של הילדים או שבמרכזה משחקים ושירים, בהם ילדי יום ההולדת הם "מלך" או "מלכת" הגן ליום אחד ועוד. מה שנמצא כחשוב הוא הגשת העוגה לילדים וטקס כיבוי הנרות, כחלק מציון יום ההולדת.

גם הנתונים המספריים תומכים בחגיגה בריאה: בסקר אינטרנטי שנערך בקרב 1005 הורים לילדי גן בגילאי 3-6 נמצא כי הורים רבים (92%) תומכים בהגשת פירות חתוכים בימי הולדת, 86% מהם תומכים גם בהגשת ירקות חתוכים ככיבוד לימי הולדת. כשני שליש מההורים תומכים בחגיגת יום הולדת בה מוגשת עוגה בלבד, או חגיגה בה מוגשים חטיפים הנחשבים בריאים. עוד נמצא כי כ-43% מההורים מתנגדים להגשת ממתקים ו-34% מתנגדים להגשת חטיפים בימי הולדת.

חוגגים יום הולדת בסימן אפשרי בריא

  • חגיגה במהלך ארוחת הבוקר המתקיימת בגן.
  • חגיגה בה הכיבוד המוגש לילדים הוא בריא (פירות וירקות חתוכים).
  • חגיגה עם עוגה בלבד, המדגישה את החוויה והייחוד של ילד או ילדת יום ההולדת.

 קובץ מוכן להדפסת הפוסטר 

כיצד ניתן לקדם חגיגה בריאה יותר?

  • לספר שרוב ההורים תומכים: ראשית, חשוב להביא לשינוי תפיסות של ההורים בתמיכה של אחרים. ממצאי הסקר מראים שלהורים יש "הערכת חסר" של התמיכה של הורים אחרים בימי הולדת בריאים. מכאן המסקנה שחשוב וניתן לשנות תפיסה זאת, ולהראות להורים שבפועל יש תמיכה רחבה בימי הולדת בריאים יותר.
  • תאום ציפיות בתחילת השנה, כולל דפים כתובים: צוותי גן והורים סיפרו של חשיבות תיאום הציפיות בתחילת השנה בעל פה וגם באמצעות דף כתוב שכלל הנחיות מפורטות שאפשר היה לקחת הביתה.
  • פירות וירקות מוגשים בצורה מושכת עין: ניתן להגיש פירות וירקות חתוכים בצורות שונות, ובאפשרויות הגשה שונים. למשל, לבבות אבטיח, מלפפון חתוך בצורות של כוכבים, או להכין צורות שונות מרצועות מלפפות וגזר. יש המגישים ירקות או פירות חתוכים בגביעים שקופים, כל אחד בנפרד, כך שהילדים יכולים לערבב בעצמם.
  • עוגה אחת: עוגה אחת בדרך כלל תספיק לכל ילדי הגן. אין צורך בחתיכות גדולות. כך הילדים נהנים בעיקר מהכיבוד הבריא וגם מהעוגה. אפשר לקשט את העוגה בפלחי פירות.
  • משחקים פעילים וריקודים: החגיגה מתמקדת במשחקים וריקודים כך שהילדים והפעילות במרכז, ולא הכיבוד.
  • מתנה לגן עצמו עבור כל הילדים: במקום שקיות הפתעה אישיות יש גנים שאמצו את הנוהג לפיו הגן מקבל מתנה ממנה יכולים ליהנות כולם.

ירקות ופירות חתוכים בשלל צבעים. צילום: גל דרןירקות ופירות חתוכים בשלל צבעים. צילום: גל דרן

רוצים גם אתם לחגוג בריא יותר?